Sandomierz jest miejscem, gdzie współistnieją cechy sztuki sakralnej i wyznania wiary Wschodu i Zachodu. Znajduje się tu wiele dzieł sztuki, za pomocą których możemy prowadzić dialog myśli teologicznych wywodzących się z tradycji łacińskiej i bizantyńskiej. Jedne odpowiadają porządkowi zachodniemu, inne za pomocą, określonych kanonów ikonograficznych, hierarchii form, porządku planów, symboliki gestów, odwołują się do swoistego języka artystycznego wypracowanego w kościołach wschodnich. Wszystkie pochodzą z tego samego źródła – z wiary w Chrystusa.
Najwspanialszą artystyczną manifestacją jedności chrześcijaństwa są malowidła bizantyńskie – wielka fundacja króla Władysława Jagiełły dla kolegiaty w Sandomierzu. Król roztaczał nad wschodnim malarstwem patronat szczególny, wskazywał „kim jest i skąd przychodzi”. W sandomierskiej kolegiacie dekorację malarską umiejscowiono na ścianach prezbiterium. Mimo iż nie ukazano tutaj wszystkich tematów jakie występują w bizantyńskich budowlach sakralnych, zachowano dla nich właściwe miejsca w całości programu, dostosowując bizantyński program ikonograficzny do architektury gotyckiej. (U.S.)
Poniżej zamieszczamy link
z przesłaniem Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan:
Na jednej z cegieł przechowywanych w Muzeum Diecezjalnym, pochodzącej przypuszczalnie z kościoła dominikanów w Sandomierzu, odciśnięto stemplem wyobrażenie tronującego Michała Archanioła i napis DANIHEL.
www.domdlugosza.sandomierz.org
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
Godziny otwarcia:
sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00)
sezon letni: (od 1 V do 15 X) od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30
niedziele i święta: 13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)