Prezentujemy obraz wykonany przez Kazimierza Radulskiego, przekazany
do muzeum jako spuścizna po ks. Infułacie Ignacym Ziembickim, zmarłym 14 maja 2011 r.
Jak wskazuje napis na odwrocie, Ks. Ziembicki otrzymał obraz od siostry Kazimierza Radulskiego Janiny: „Wielebnemu Ojcu Duchownemu/Księdzu Profesorowi Ignacemu Ziembickiemu/w dowód wdzięczności/za opiekę duchową nad moim bratem /ofiaruje na pamiątkę dzieło zmarłego brata/ Janina Radulska/ Sandomierz dnia 29 IX 1970 Roku”.
To kolejne dzieło Kazimierza Radulskiego w naszych zbiorach. Obraz wykonany techniką suchego pastelu, przedstawia Matkę Bożą odzianą w czerwoną suknię, okrytą niebieskim płaszczem. Ręce, którymi Maryja zwykle obejmuje małego Jezusa, ma złożone w geście modlitwy. Kompozycja wykonana została na niezagruntowanej tekturze, której barwa widoczna jest w dużej partii kompozycji. Te części obrazu otrzymały przez to bardziej pastelowy ton i efekt transparentności, a sam rysunek jest delikatny, uzyskujący efekt zwiewności. Ceramiczna rama otaczająca pastel, jest również autorskim dziełem Kazimierza Radulskiego.
Kazimierz Radulski (1893-1967) w Sandomierzu prowadził zakład pod szyldem: „Wytwórnia ceramiczna i budowa pieców, Kazimierz Radulski. Sandomierz, ul. Zawichojskie Przedmieście 5, Sprzedaż wyrobów własnych i sprowadzonych Rynek 11”. Kazimierz Radulski łączył wyrób kafli z warsztatem garncarskim, w którym obok naczyń użytkowych wykonywał figurki oraz płaskorzeźby wytłaczane z form. Zachowane rachunki wymieniają blisko 30 różnych form przedmiotów opracowanych przez Radulskiego. Pojedyncze przedmioty znajdują się w prywatnym posiadaniu; kolekcja w Muzeum Diecezjalnym obejmuje osiem dzieł ceramicznych Kazimierza Radulskiego.
Kazimierz Radulski był sandomierskim współpracownikiem Karola Estreichera jun., przy urządzaniu siedziby Muzeum Diecezjalnego w Domu Długosza. Wiemy, że przeniósł on z poprzedniej siedziby muzeum w Seminarium Duchownym piec gdański z poł. XVIII w., który ogrzewał niegdyś pomieszczenia w dawnym klasztorze Panien Benedyktynek. Radulski odtworzył i ustawił piec w Domu Długosza w sali V na piętrze. Warto również przypomnieć sandomierską pamiątkę Radulskiego- plakietę z przedstawieniem Bramy Opatowskiej, wykonaną z ceramiki brązowionej, ozdobioną secesyjną ornamentyką. Mogą ją Państwo zobaczyć w sali II Muzeum Diecezjalnego.
www.domdlugosza.sandomierz.org
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
Godziny otwarcia:
sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00)
sezon letni: (od 1 V do 15 X) od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30
niedziele i święta: 13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)