Przypominamy, że uroczyste otwarcie Muzeum Diecezjalnego w Domu Długosza miało miejsce 26 października 1937 r. Na fotografii wykonanej przed wejściem do nowej siedziby zbiorów diecezjalnych, fotograf Marian Kossowski z Sandomierza, uwiecznił biskupa Jana Kantego Lorka, ks. prałata Andrzeja Wyrzykowskiego, ks. prałata Edwarda Górskiego oraz Karola Estreichera jun. Na łamach „Ilustrowanego Kuriera Codziennego” [wydanie z 29 października 1937 r.] opublikowano tekst, w którym poinformowano, że w Sandomierzu odbyły się piękne uroczystości otwarcia Muzeum Diecezjalnego, na które zjechały się wielkie ilości osób.
Po zakończonej uroczystości, po wnętrzach muzeum oprowadzał jego twórca, wybitny historyk sztuki Karol Estreicher, dla którego – jak podkreślono – była to ciężka i niełatwa praca, ponieważ musiał ją godzić z obowiązkami wykładowcy historii sztuki UJ i wciąż wyjeżdżać do Krakowa. W artykule podkreślono, że Sandomierz otrzymał ważną placówkę kulturalną, pod każdym względem wzorową, za zorganizowanie której należy się szczera wdzięczność duchowieństwu sandomierskiemu, jak również K. Estreicherowi. Napisano również, że znaczenie muzeum sandomierskiego jest nie tylko lokalne, ale że stanie się ono z pewnością ośrodkiem pracy naukowej, zyskując znaczenie ogólnokrajowe, dodając, że przybyła nam jeszcze jedna instytucja o ważnym znaczeniu. W dniu 26 października złożono wiele podpisów w pamiątkowej księdze, a na ręce biskupa Lorka nadesłano wiele telegramów i listów z gratulacjami. Karol Estreicher pozostawił następujący wpis: „Wreszcie w dniu 26/X 1937 nastąpiło otwarcie uroczyste muzeum zreorganizowanego w domu Długosza. Napracowałem się przy tem sporo wraz z ks. prałatem Górskim obmyślając wszystko szczegółowo. Dziś nareszcie dzieło zostało skończone. Finis opus coronat”.
Aleksander Patkowski, zasłużony dla Sandomierza twórca regionalizmu polskiego, zamieszkały wówczas w Warszawie, przysłał list następującej treści: „Z prawdziwym przeto żalem nie mogłem wziąć w niej udziału. Proszę łaskawie przyjąć moje najgorętsze życzenia, aby to wielkie i piękne dzieło, jakie dokonane zostało, podnosiło i szlachetniło każde serce ludzkie, które ogarniać je będzie i napełniało oczy zachwytem dla wielkiej naszej przeszłości, a da Bóg i dla nie mniej godnej teraźniejszości i przyszłości Polski”.
Inny znany sandomierzanin, doktor Zygmunt Schinzel napisał:
„Nie mogąc wobec wyjazdu służbowego uczestniczyć w jutrzejszej uroczystości, pozwalam sobie przesłać na ręce przewielebnego ks. prałata Górskiego, wyrazy najgłębszej czci. Dla JJ. Ekscelencji księży biskupów, za trud dźwignięcia z upadku tak cennego zabytku naszej kultury, jakim jest Dom Długosza. Z życzeniami, aby ten Dom w nowej szacie i w nowym przeznaczeniu był trwałym pomnikiem chwały, dla Czcigodnych jego restauratorów i zawsze żywym źródłem doznań artystycznych dla naszego i dla następnych pokoleń”. Na uroczystości nie mógł być obecny Jarosław Iwaszkiewicz, który odwiedził muzeum w dniu 23 listopada 1937 r., pozostawiając w księdze gości pamiątkowy autograf.
Karol Estreicher jun., za urządzenie ekspozycji Muzeum Diecezjalnego oraz za trzecie wydanie Przewodnika po Krakowie decyzją Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 11 października 1938 r., został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Odznaczenie otrzymał w 1939 r. tuż przed wybuchem wojny.
www.domdlugosza.sandomierz.org
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
copyright © 2001 - 2022 MAGNUM Bartosz Cebula & Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu
Godziny otwarcia:
sezon zimowy: (od 16 X do 30 IV ) od wtorku do soboty: 9.00 - 15.30
niedziele i święta: 13.30 - 15.30 (ostatnie wejście o 15.00)
sezon letni: (od 1 V do 15 X) od wtorku do soboty: 9.00 - 16.30
niedziele i święta: 13.30 - 16.30 (ostatnie wejście o 16.00)